Aradığınız kriterlere uygun ilan bulunamadı.
İlanlarımızı görüntüleyebilir, ya da iletişim kanallarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz

Asfalt Püskürtme Aracı

Asfalt kaplama işlerinde kullanılan bir iş makinası olarak asfalt kompaktörü öne çıkmaktadır. Zemin sıkıştırma işleminden önce ana yapı malzemelerindeki boşlukları doldurmayı sağlar. Bu sayede sıkıştırma yaparken zeminin bozulması veya çökmesi engellenir. Daha uzun ömürlü ve sağlam bir altyapı için asfalt püskürtme aracı oldukça önemli bir iş makinasıdır.

Asfalt Püskürtme Aracı Neden Kullanılmalıdır?

Asfalt serme işlerinde zeminin pürüzsüz hale gelmesi kadar sağlam olması da önemlidir. Bunun için de asfalt püskürtme araçları kullanılır. Asfalt dökülmeden önce altyapının daha sağlam olmasını sağlar. Zeminde bulunan boşlukları doldurur ve sağlamlaştırır. Bu sayede üzerine dökülen zemin daha pürüzsüz olur ve kolay bir şekilde sıkıştırılabilir. Asfalt püskürtme aracı kullanımı kolay olduğu gibi pratiktir. Asfalt serim işlerinizin daha güvenli ve hızlı tamamlanmasını sağlar.

Sıkıştırılmak istenen zemine uygun olarak seçim yapıldığında maksimum verim elde edilebilir. Farklı özelliklere sahip ve çeşitli zeminlere uygulanabilen asfalt püskürtme araçları, olası asfalt çökme problemlerini önleme açısından oldukça faydalıdır. Yol çalışmalarında kullanabileceğiniz bu makina, iş alanınızda size kolaylık sağlar. Aynı zamanda olası problemlerin önüne geçerek sonrasında daha fazla emek ve zaman harcamamanızı da sağlar. Farklı çeşitler arasından ihtiyacınıza uygun olarak seçim yapabilir ve dayanıklı bir şekilde asfalt dökebilirsiniz.

Kompaktör Çeşitleri Nelerdir?

Kompaktörler farklı tabla veya plaka ölçülerine sahip olabilir. Ayrıca benzinli ya da dizel yakıt sistemi ile çalışabilir. Yani farklı çeşitler vardır. Asfalt püskürtme aracı özellikleri bu çeşitlere göre değişiklik gösterir. Bu çeşitler arasında bulunan vibrasyonlu kompaktörlerde titreşim kapasiteleri de farklılaşır. Bu da kullanım alanı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca tablalı kompaktörler için tabla ölçüleri de önemlidir ve değişiklik gösterebilir. Hareket yönleri bakımından da kompaktörler çeşitlenebilir. Tek yönlü ya da ileri geri yönlü olarak gruplara ayrılabilir.

Asfalt yama uygulamalarında oldukça sık kullanılan kompaktörler arasında döküm tablalı olanlar kullanıcıların ilk tercihleri arasındadır. Aynı zamanda su depolu olanlar da sıcaklıktan dolayı çok sık tercih edilir. Asfalt yapımında kullanılan araçlar arasında önemli bir yere sahip olan bu kompaktörler, yol kaplama konusunda oldukça verimli bir şekilde çalışır. Kompaktör ile sıkıştırılan bir zeminin yük taşıma kapasitesi artar, hasar görme riski azalır, su sızıntısı gibi durumlar yaşamaz. Bu nedenle asfalt yapımında kompaktör oldukça önemlidir.

Asfalt Dökerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yol kaplamaları, çatı yalıtımı ve su ile ilgili yapılarda su geçirmezlik sağlamak için asfalt kullanılır. Özellikle yol çalışmalarında çok sık karşımıza çıkan asfalt, dikkatli bir şekilde dökülmelidir. Asfalt seriminde dikkat edilecek hususlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Yağış esnasında asfalt serimi yapılmamalıdır.
 • Asfalt seriminde asfaltın sıcaklığı 155 ila 160 derece arası olmalıdır.
 • Asfaltlanacak zeminin temiz olması gerekir.
 • Asfalt dökülürken hava sıcaklığı minimum 5 derece olmalıdır.
 • Asfalt sıkıştırılırken istenilen değerden daha fazla soğumaması oldukça önemlidir. Bunun için silindirler finişerleri takip eder.
 • Agrega ve kum taşıyan kamyonların kasaları örtülmelidir.
 • Aşınma tabakasının üstüne taneli malzemeler dökülmemelidir.
 • Asfaltın kalınlığı azaldıkça toleranslar da doğru orantılı olarak azaltılmalıdır.
 • Üretilen asfalt yaklaşık 2.4 t/m3 yoğunluğa sahip olmalıdır.
 • Aşınmadan sonra hemen asfalt bordülerinin yapımına geçilmelidir. Bu sayede dolguların yağmur suyundan zarar görmesi engellenir.
 • Yol çizgisi çizilmeden önce basınçlı su kullanılarak yüzey temizlenir ve çizgi çizilene kadar bu yerler trafiğe kapatılır.

Asfalt püskürtme aracı kullanarak asfalt serimi yaparken yukarıda sayılan detaylara dikkat etmeniz gerekir.