• 1
  • /
  • 5

Çekici

Römork ya ad yarı römork ve diğer araçları çekmek için üretilen, yük taşımayan motorlu araçlara çekici adı verilmektedir. Bir diğer adı kurtarıcıdır. Bu araçlar kimi zaman trafikte yaşanan sorunlar için kullanılırken kimi zamanda sanayi alanında kullanılır. Yüksek ağırlık taşıma kapasitesi sayesinde günümüzde pek çok iş alanında tercih edilen bir iş makinasıdır.

Çekici Çeşitleri Nelerdir?

Çekiciler sahip oldukları özellikler ile farklı çeşitlere ayrılır. Bunlar arasından ihtiyacınıza en uygun olanı tercih etmeniz çok önemlidir. Aşağıda bazı çekici modelleri ile ilgili bilgi verilmiştir:

  • Çatallı Çekici: Çalışma prensibi olan forkliftlere benzer. Bu çekicilerde bulunan çatallar, yükü alt kısımdan kaldırır, çeker ve taşır. Bu iki büyük çatal aracı kaldırma ve çekici kasasına koyma konusunda kolaylık sağlar. Yola ve araca göre sol ya da sağ taraftan çekiciye yüklenebilir.
  • Tepeden Çekici: Daha çok trafik polisleri tarafından kullanılan kurtarıcı bir mekanizmaya sahiptir. Ahtapot çekici olarak da bilinir. Bu çekicilerde vinç tepeden iner ve aracın tekerlekleri dörtlü çatalına bağlanır. Bu sayede araç güvenli bir şekilde alınarak çekicinin kasasına koyulur.
  • Oto Transfer Çekicisi: Bu çekicilerde hidrolik makaralı bir vinç vardır. Bu vinç sayesinde çekilecek araç damperli platforma yerleştirilir. Araç taşınırken damper kaldırılır ve araç güvenli bir şekilde makara gevşetilerek yüklenir.
  • Kayar Platform: Trafikte en sık kullanılan çekicilerden biridir. Araç yolda kaldığında eğer hareket edebilme kapasitesine sahipse, çekicide yer alan kayar platforma yüklenir. Eğer araç hareket edemez durumdaysa, vinç kullanılır. Bu vinç sayesinde platforma kolayca çekilir.

Çekiciler Hangi Özelliklere Sahiptir?

Çekicilerin farklı modelleri, farklı özelliklere sahiptir. Güvenli bir şekilde araç çekmeyi sağlayan bu kurtarıcılar, trafikte ve pek çok alanda kullanılır. Çekici özellikleri dizel ya da akülü olarak farklılık gösterir. 20 ila 30 ton çekiciler 39.000 kg – 54.000 kg arası çekme kapasitesine sahiptir. 2 ila 6 ton çekiciler ise 2.000 kg ila 6.000 kg arası çekme kapasitesindedir. En sert ve ağır hava koşullarında çalışma özelliğine sahip bu makinalar, trafikte kalan araçları kurtarma ve ağır yükleri taşıma konusunda yardımcı olur.

Farklı iş alanları ve görevler için çekici kullanımı da farklıdır. Bazı modeller araç taşımaya uygunken bazıları ağır yükleri kolayca kaldırmak için özel olarak tasarlanır. Buna göre kullanım alanına uygun çekicileri tercih etmek çok önemlidir. Çünkü bu sayede daha verimli ve yüksek performanslı bir şekilde çalışmak mümkündür.

İş Makinası Çekicilerin Fiyatları Nasıldır?

Çekiciler, odlukça geniş kullanım alanına hitap eden iş makinaları olarak öne çıkar. Bu nedenle farklı çeşitler bulunur. Her bir çeşit farklı özelliklere sahiptir. Çekici fiyatları da bu özelliklere göre değişiklik gösterir. Örneğin; çekicinin taşıma kapasitesi fiyatlar üzerinde çok etkilidir. Taşıma kapasitesi arttıkça fiyatta da yükseliş görülür. Ayrıca çekici fiyatlarının belirlenmesinde en etkili faktörlerden biri de hangi çeşit olduğudur. Çünkü çatallı çekiciler ile tepeden çekiciler arasında fiyat farkları görülür. Bu ili farklı model, kullanım alanı açısından değişiklik gösterir.

Eğer iş alanında belli işleri halletmek için çekici kullanacaksanız, satın almak yerine kiralayabilirsiniz. Kiralık çekici ile daha hesaplı bir şekilde pek çok görevi yerine getirebilirsiniz. Ağır yükleri taşıyabilir ve kullanım yapacağınız süreye göre ödeme yapabilirsiniz. Farklı modellerdeki çekiciler arasından ihtiyacınıza en uygun olanı kiralık çekiciler arasında bulabilirsiniz. Ağır yükleri araca kolayca yüklemek ve taşımak için çekici ve kurtarıcılar size kolaylık sağlar. Geniş ürün yelpazesi içinden seçim yaparak kolayca çekici kiralayabilirsiniz.