• 1
  • /
  • 2

Dozer

Dozer, normal boyutlardaki bir traktörün önüne kepçe bağlanarak çoğunlukla inşaat işlerinde kullanılan araçtır. Traktörün bir farkı bir modeli olan bu araç tipi, inşaatlarda ağır yükleri taşımak, bina yıkmak ve zemin açmak için kullanılmaktadır.

Dozer çeşitleri, özellikle son yıllarda inşaat işlerinin çok sık döndüğü bu dönemde kendisini göstermeye başlamıştır. Önündeki kepçe aleti haricinde traktörden çok fazla farkı olmayan araç, yüksek tonajlı malzemeleri tek seferde kaldırmakta ve inşaat işinin temel yapı taşı haline gelmektedir. Günümüzde inşaatların vazgeçilmez parçası haline gelen dozerler, yapılış şekline ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda dozer fiyatları piyasada sürekli olarak değişiklik göstermekte ve yeni dozer modelleri ortaya çıkmaktadır.

Dozerlerin Kullanım Alanları

Dozer araba kullanım alanlarına göre farklı tipte ve büyüklükte üretilmektedir. Bu anlamda dozerlerin kullanım alanları;

Ağır Yükleri Kaldırma

Ağır yükleri kaldırmanın birebir yolu olan dozer kamyon, ağır tonajlı ürünleri tek seferde zorlanmadan kaldırabildiğinden ötürü bu anlamda insan gücüne gerek kalmamıştır. Özellikle çimento ve bina yıkımdan sonra gerçekleşen atıkları toplama konusunda iyi işler çıkarabilen dozer araba, bu anlamda kendisinden istenilenin fazlasını yerine getirmektedir.

Bina Yıkımı

Çeşitli nedenlerden ötürü yıkılma durumuna gelen binaları yıkma aşamasında dozer devreye girmektedir. Dozer arabanın uygulamış olduğu güçlü basıncı ve kuvveti ile binaların büyük çoğunluğu tek bir seferde yıkılmaktadır. Bu anlamda bina yıkımı konusunda kendisinin söz sahibi olduğu görülen dozer araba, duruşu ve asaleti ile ön plana çıkmaktadır. Kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirir. Bu araçlar, önümüzdeki süreç içerisinde farklı modelleri ile insanların karşısına çıkacaktır.

Bina Yapımı için Zemin Oluşturma

Binaların yapılması için gereken derinliği yapabilmenin en kolay yollarından bir tanesi dozer araba kullanımıdır. Dozer araba, kepçesinin uygulamış olduğu yüksek basınç ve kuvvet sayesinde yeri kolaylıkla delebilmektedir. Bu anlamda insan gücü ile haftalarda sürebilecek işlemi dozer araba tek başına birkaç gün içerisinde yerine getirebilmektedir. İnşaatlarda kullanılan dozer, bu türden faydaları sayesinde tüm inşaat alanlarında karşılaşılmaktadır. Önümüzdeki süreç içerisinde dozer araba üreticilerinin farklı modelleri ile insanların huzuruna çıkmayı planlamaktadırlar. Yeni yapılacak olan dozer arabaların daha güçlü, sağlam ve dayanıklı olması planlanmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir sebepten ötürü üstüne gelebilecek ağır yükler karşısında sapasağlam kalabilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Dozer Nasıl Kullanılır?

Kullanımı öğrenilmesi kolay ve zaman almayacak türdendir. Fakat unutulmaması gereken asıl yer dozer kullanımı ile araba kullanımının birbirlerine hiç benzememesi olmuştur. Dozerlerin tüm kontrolü iç kısımda bulunan birkaç düğme ve koldur. Bu birkaç düğme kepçenin ve aracın birkaç noktasında kullanılmaktadır. Geride kalan tüm hareketler dozerin iç kısmında bulunan kol sayesinde gerçekleşmektedir. Dozerin içerisinde bulunan kol, dozerin hem hareket etmesine hem de kepçenin açılıp kapanmasına ve onunda hareket etmesini sağlamaktadır. Bu yüzden tüm kontrol dozer arabanın iç kısmında bulunan kol sayesinde gerçekleşmektedir.

Dozer Çeşitleri

Dozer çeşitleri kendi aralarında aşağıdaki üç çeşite ayrılmaktadır.

  • Buldozer
  • Tiltdozer
  • Angldozer

Bu türler kendi aralarında kullanım ve işlev açısından birkaç değişiklik göstermektedir. Fakat bu üç dozer tipide genel anlamıyla inşaatlarda, ağır yük taşımacılığında ve zemin kazmada görev almaktadır.

Dozer Fiyatları

Dozerler kalitesine ve yapılan malzemenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden dozer fiyatları, üreticinin marka değerine, ürünün dayanıklılığı ve yapılan malzemenin sağlamlığına göre fiyat listesi büyük oranda değişiklikler göstermektedir.