• 1
  • /
  • 25

Ekskavatör Nedir?

Ekskavatör, inşaat alanında en sık kullanılan iş makinalarının başından gelen son derece güçlü ve teknolojik iş makinasıdır.Ekskavatörler inşaat alanında çok sık kullanılır. Toprak kazma,yükleme,taş kırma ve yükleme gibi zor işlerde kullanılan makinaların en vazgeçilmez aracıdır.Teknolojini gelişmesiyle birlikte ekskavatörler de her üretim bandında kendini yenileyerek çeşitlenmektedir.İnşaatlarda temel kazma ve yükleme işlerinde kullanılır. Ayrıca sert zeminlerde,taşlık ve kayalık alanlarda ekskavatörler kırıcı olarak da kullanılmaktadır.İnşaat sektörünün en vazgeçilmez demirbaşları arasındadır.

Ekskavatörlerin Özellikleri Nelerdir?

Ekskavatörlerin teknik kabiliyetleri çok yüksektir. Makinanın teknolojik olması kadar kullanıcı olan operatörler de çok önemlidir.Uzun süren teknik eğitimden sonra elde edilen kullanma yetki belgesi alınmaktadır. Bu yüzden ekipmanlar kadar kullanıcı ekipler de çok önemlidir.Ekskavatörler doğru kullanma ile son derece yüksek zaman ve maliyet kazancı sağlamaktadır.

İş makinaları sektörü her geçen gün büyümektedir. Ülkede inşaat sektörüne paralel gelişme arz eden sektör ivmesi son yıllarda hızla artmıştır.İş makina parkları bakımından ülkemiz diğer ülkelerle rekabet edebilecek güce kavuşmuştur. Bu başarının nedeni sektörün tamamen kurumsallaşmış olmasından kaynaklanmaktadır.Bu sektörde hizmet veren firmalar yenilikleri takip ederek işlerini tamamen profesyonel bir anlayışla yapması her geçen gün büyümelerini sağlamıştır.Ekskavatörler, temel eşme, çıkan hafriyatı yükleme,sert zeminlerde kırıcı ekipman ile kırma işlerini yapma ve yükleme gibi önemli işleri yapabilmektedir.Ayrıca hafriyat işlerinde ayrı bir iş alanı olan yıkım işlerinde de çok sık kullanılmaktadır.İnşaat ve hafriyat işlerinin en zor kısımlarını yapan iş makinalarının başında ekskavatörler gelmektedir.Kazma,kırma,yıkma ve yükleme süreçleri inşaat işinin en zor ve en çok zaman alan süreçleridir. Alanın inşaata hazırlanmasındaki en kritik süreçlerde bu makineler kullanılmaktadır.

Ekskavatör Çeşitleri

Yapılacak işin zorluğu ve kapasitesine göre ekskavatör çeşitleri vardır.Değişik otor seçenekleri ve boyun uzunluğuna göre çeşitlendirilerek talebe göre üretilen çeşitleri bulunmaktadır.Bu makineler ağır araçlar da olduğundan çoğunlukla paletlidir. Palet sistemi en zor koşullarda sorun çıkarmadan çalışmalarını sağlamaktadır.İş kapasitesi ve zoruluğu göz önüne alındığında tekerli ekskavatör de tercih edilmektedir. Ayrıca örümcek ekskavatör çeşitleri de işin şekline göre kullanılmaktadır.

Yol alanı açma işlerinde dağları ve kayalıkları açıp yol alanında katma işinde daha çok paletli ekskavatör çeşitleri kullanılmaktadır.

Ekskavatörler eşme,kırma ve yıkma işlerinde kullanıldığı kadar aynı zamanda ekskavatör kepçe olarak da sık kullanılmaktadır.

Ekskavatör Kira Fiyatları Nasıldır?

İnşaat sektöründe en sık kullanılan iş makinalarının başında gelen ekskavatörler son yıllarda özel sektör firmalarının sayısının artmasıyla birlikte ekskavatör kira fiyatları da son derece makul fiyatlara inmiştir.Özel sektördeki bu rekabet, hizmet satın almak isteyen tüketiciler açısından son derece faydalı olmuştur.Kiralama hizmeti veren firmalar kurumsal firmalar olduğu için genelde uygun ve ortak bir fiyat politikası oluşturarak sektöre ivme kazandırılmıştır.Yüksek fiyat ve karışık piyasa, bu sektörde yoktur. Bu istikrarları tamamen firmaların rekabetçi bir zihniyetle fiyatlandırma yapmalarında ileri gelmektedir.Ekskavatör kiralama fiyatları açısından sektörün her elemanının mutabık kaldığı bir politikaları vardır diyebiliriz.Burada tüketiciye düşen tek şey hizmet satın alırken firma tecrübelerine ve operatör deneyimlerini göz önünde bulundurarak tercih yapmalarıdır.O yüzde kayıtlı ve işinde profesyonelmiş firmalardan hizmet satın almaları gereklidir.

Ekskavatör Seçimi

İnşaat sektörü işinde olan ve ekskavatör hizmeti satın almak isteyenlerin genellikle bu piyasayı tanıdıklarından dolayı firma seçimlerinde çok zorlukla karşılamamaktadır.Ekskavatör seçimi yapılırken en uygununu bulmak ve ihtiyaçlara yönelik makineleri belirlemek oldukça kolay olmaktadır.