• 1
  • /
  • 2

Greyder

Dozerlerin bir başka modeli olan Greyder, uzun ve düz yapısı, hendek açma ve zemin tesviyesinde kullanılmaktadır. Bu makineler, uzun ve düz yapısı, tekerlek hacminin normal arabaların boyutlarından kat ve kat büyük olmasından ötürü inşaatlarda, hendek açmada, zemin tesviyesi oluşumunda ve şey düzeltinde aktif olarak rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra greyder iş makinesi var olan bitkisel tabanın kolaylıkla kaldırılmasında ve zeminin gevşetilerek inşaat yapılması için uygun bir alan oluşturulmasını da sağlamaktadır.

Greyder iş makinesi inşaat, yol çalışmalarında ve tarlalarda kullanımının yanı sıra alt kısmında bulunan kepçe tarzı geniş ve kalın toplayıcısı sayesinde kış aylarında kapanan yolların açılmasında görev üstlenmektedir. Kapanan yolları açma konusunda kendisine verilen görevi kolaylık ile yerine getiren greyder iş makinesi, özellikle son yılların bağ ve bahçelerinin trendi haline gelmiştir. Bu iş makinesinin uygulamış olduğu basınç ve kuvveti, üzerinden geçmiş olduğu zemini dümdüz etmeye yetmektedir. Özellikle heyelan ve erozyon sonucu dağlardan yollara düşen toprakları kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.

Greyder Ölçüleri

Greyder iş makinesi, markasına ve kullanılan alanın yoğunluğuna göre ölçüleri ve ağırlıkları değişiklik gösterebilmektedir. Fakat greyder iş makinesinin ortalama ağırlığı 15 tondur. 3.660 metre olan bıçak uzunluğu ile birçok işte aktif olarak rol oynamaktadır. Greyder iş makinesinin ortalama almış olduğu hızı 13km/saatdir. Bu hız birçok insan tarafından çok düşük olarak görülse dahi greyderin kullanış amacı gereği hız yerine uygulamış olduğu güç ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden greyderin yapmış olduğu hızdan daha çok toprağa uygulamış olduğu yüksek tonajlı basınç ve kuvveti karşılaştırmak daha doğru olacaktır.

Greyder yorum içeriklerinde, bu makinelerin zaman kazandırdığı, maliyetleri azalttığı ve makinenin işleri hızlı şekilde tamamlamaya yardımcı olduğu ön plana çıkmaktadır. Makineyi kullanan çoğu çalışanın yapmış olduğu yorumları hesaba katacak olursak, çoğu personelin bu makinenin uygulamış olduğu basıncın gayet normal düzeyde olduğunu ve kullanım esnasında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmadığını belirtmiş olduklarından bahsetmek mümkündür. Bu yüzden greyder iş makinesi, kullananlar ve alanlar tarafından çokça beğenilmektedir.

Greyder İş Makinesi Kullanımı

Dozerin kullanımı ile kısmi olarak benzerlik içermektedir. Greyder iş makinesinin iç kısmında bulunan özel göstergeler makinanın karışık olmasındaki temel sebeplerin başında gelmektedir. Bu yüzden Greyder iş makinesini tam anlamıyla kullanmak ve sürmek isteyenlerin bu konuda az da olsa bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Greyder iş makinesi kullananlar arasında yapılan küçük çaplı anketlerde gösteriyor ki, greyderin zemine uygulamış olduğu basınç ve güç miktarı insan gücü yardımı ile haftalarca sürebilecek bir işi birkaç gün içerisinde yerine getirmektedir. Greyder iş makinesi kullananlar anket sonuçlarının yanı sıra makinenin kullanımının el alışıklığı sağlandıktan sonra hiçbir sıkıntı ile karşı olmadıklarını belirtmektedir.

Greyder iş makinesi özellikle son yıllarda tarlaların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Büyük tarlaların toprağını tohum ekmek için uygun hale getiren makine, tarla sahiplerinin imdadına koşmaktadır. Tarla sahipleri greyder sayesinde insan gücü ile haftalarını alabilecek tarla işlerini birkaç gün içerisinde hiçbir sıkıntı çekmeden yerine getirmektedir. Greyder iş makinesinin tarla ve bağ sahiplerine göstermiş olduğu bu gibi ayrıcalıklar sayesinde önümüzdeki yıllarda hemen hemen her tarlada greyder iş makinesi ile karşılaşma ihtimali vardır.

Greyder iş makinesinin birden çok sektörde ara vermeksizin çalışması makinenin bu kadar sevilmesine ve tutulmasına olanak sağlamıştır. Önümüzdeki süreç içerisinde greyder iş makinesi modelleri artarak insanların ihtiyaçlarına farklı yollardan karşılık verecektir.