• 1
 • /
 • 7

Makaslı Platform

İş araçları arasında önemli bir yere sahip olan makaslı platform, erişilmesi zor ve yüksek yerlere kolayca ulaşmak için kullanılır. Pek çok farklı sektörde kullanılan bu makinalar, özellikle bina dış cephesi ve fabrika depolarında kullanıma uygundur. Yüksek yerlere ürünlerin kolayca transfer edilmesini sağlar. Yalnızca yük taşımak için değil tamirat ve temizlik işlerinde de makaslı platformdan yardım alınır.

Makaslı Platform Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Makaslı platformlar sahip oldukları özellikler bakımından birbirinden ayrılır. Pek çok farklı seçenek sunan makaslı platformlar arasında en sık kullanılanlar ile ilgili bilgilere aşağıda yer verilmiştir:

 • Akülü Makaslı Platformlar: Bu modellerde bulunan platform, maksimum 8 metreye kadar yükseltme ve 15.7 metreye kadar esneme özelliğine sahiptir. Sessiz oldukları için özellikle bina içinde kullanıma uygundur. Tekerlekli ya da tekerleksiz modeller bulunur.
 • Dizel Makaslı Platform: Bu platformlar dizel dar şasili ve geniş şasili olarak ikiye ayrılmaktadır. Dar makaslı modeller en az 10 metre, en fazla 14 metreye kadar uzayabilir. Geniş makaslı olanlar ise minimum 15 metre, en fazla ise 22 metreye kadar uzanabilir. Dizel makaslı platform, sesli ve gürültülü olduğu için bina dışında kullanıma uygundur. İklim koşullarından etkilenmediği için zorlu coğrafi koşullarda tercih edilir.
 • Mini Makaslı Platform: Kendinden yürüyüşlü ve yarı otomatik olarak ikiye ayrılır. Maksimum ulaştıkları yükseklik ise 5-6 metredir.

Bu çeşitler dışında çift makaslı, tek makaslı, manuel, döner başlı gibi farklı seçenekler de bulunur.

Makaslı Platformların Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Farklı alanlarda kullanım imkanı sunan makaslı platformlar, verimli çalışmayı sağlar. Manuel makaslı platform ile birlikte farklı çeşitler de bulunur. Makaslı platform kullanmanın sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Kullanım alanına uygun olarak yüksekliği ayarlanabilir.
 • Ağırlıklara karşı dayanıklı olduğu için yük kapasitesi oldukça fazladır.
 • Tekerlekli olan makaslı platformlar oldukça kolay bir şekilde hareket ettirilebilir.
 • Birden fazla personelin aynı anda çalışması için idealdir.
 • Koruma çerçevesi ve sahip olduğu tasarım detayları sayesinde çalışma esnasında personel güvenliğini maksimuma çıkarır.
 • Bakımı ve kontrolü kolay olduğu için arız riski çok düşüktür ve olası sorunlar kolayca çözülebilir.
 • Ergonomik tasarıma sahip olduğundan taşıma esnasında kolaylık sağlar.

Farklı makaslı platformlar arasından seçim yaparken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin; çift makaslı platform ile tek makaslı platform kapasite, büyüklük ve çalışma alanı gibi özellikler bakımından birbirinden farklıdır.

Makaslı Platform Fiyatları Nasıldır?

Makaslı platform, ağır yükleri taşımak için hidrolik çalışma mekaniğine sahiptir. 3 ila 20 metre arası değişen bu platformlar farklı çalışma alanlarına hitap eder. Çok fazla çeşit bulunduğu için makaslı platform fiyatları da oldukça değişkendir. Örneğin; platformun yük taşıma kapasitesi, maksimum ulaşabileceği yükseklik seviyesi, kullandığı yakıt türü gibi faktörler fiyatları belirlemede önemli bir etken olarak öne çıkar. Ayrıca bu platformlar büyüklük, çalışma alanı uyumluluğu, sökülüp takılma özelliği bakımından da birbirinden ayrılmaktadır. Kullanım açısından makaslı platformlar ne kadar ek özelliğe sahipse, fiyat olarak da o kadar yüksek olur.

Makaslı platform ölçüleri, farklı kullanım alanlarına hitap eder. Ölçüler artsa da genel itibarıyla bu platformlar oldukça ergonomik tasarıma sahiptir. Kullanım yapacağınız yere uygun olarak farklı ölçülerdeki makaslı platformları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda bu ölçüler fiyatların belirlenmesinde de etkilidir. Ölçü arttıkça fiyat da artar. Fiyatları etkileyen bir diğer faktör ise markadır. Makaslı platform üreten markalar, farklı kalitelere sahip materyaller kullanır. Bu da fiyatlara doğrudan yansır. Geniş ürün yelpazesi içinden ihtiyacınıza ve bütçenize göre kendinize uygun olanı bulabilirsiniz.