Reach Truck

Yan forklift olarak da bilinen reach truck, çalışma prensibi olarak da forkliftlere benzer. Forkliftlerden farklı olarak reach truklar, çok dar raf aralıklarında manevra yapabilme kabiliyetine sahiptir. Bu raf aralıklarında kolayca ilerleyebilen ve yüksek raflara rahatça ulaşabilen reach trucklar, iş makinaları arasında önemli bir yere sahiptir. Depo, fabrika, mağaza gibi alanlarda malların taşınması ve yerlerinin değiştirilmesi için oldukça sık tercih edilir.

Reach Truck Hangi Özelliklere Sahiptir?

İngilizce anlamı uzanma aracı olan reach truck, kullanımını da bu isminden alıyor. Alanın ve malın özelliğine bağlı olarak çeşitli forkliftler kullanılıyor. Yan forkliftler bunlar arasından en sık tercih edilenlerden biri. Reach truck özellikleri tam olarak depoda ulaşılamayan alanlara hitap ediyor. Yaklaşık olarak 3 metre genişliğe sahip koridorlar için bu araç idealdir. Yandan yükleme yapabilmek için uygun şartlara sahip olan yan forkliftler, aynı zamanda 10 ila 13 metre yüksekliğe kadar uzanıp istifleme yapabilir.

Geniş depo alanlarının yönetimi için önemli bir ekipman olan reach truck, özellikle forkliftlerin erişemediği yerlere erişebilmeyi sağlar. Reach truck içeriği bakımından yandan yükleme yapmaya elverişli. Kompakt tasarımı ile öne çıkan bu araç, küçük aralıklara sahip raflarda düzenleme ve istifleme yapmayı kolay hale getiriyor. Bu sayede depo içinde her türlü mal ve yükü kolayca dilediğiniz yere taşımanız mümkündür. Pek çok endüstri alanında kullanılan yan forkliftler, her yük çeşidi ve işyerine uygun bir model sunuyor. Böylece farklı ihtiyaçları karşılayan modeller arasından kendi alanınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Reach Truck Nerelerde Kullanılır?

Yan kaldırma özelliği bulunan forkliftler, taşıma ve istifleme makinaları arasında oldukça sık tercih ediliyor. Mal depolama yapan her endüstri alanında kullanıma uygundur. Bu makinalar sayesinde yükler yüksek depolarda ve raflarda kolayca kaldırılıp taşınabiliyor. Gücü ve tasarımı ile işletmelere çok yönlü avantaj sağlıyor. Reach truck kullanımı, taşıma çatalını palet altına yerleştirme prensibine sahip. Bu aksam teknolojik bir şekilde tasarlandığı için yükleme esnasında operatörlere kolaylık sağlıyor. Dar alanlarda manevra kabiliyeti de çok yüksek olduğundan verimli kullanım imkanı veriyor.

Yükün paketleme birimleri uygunsa, kaldırma özelliği önemli olan yan forkliftler tercih edilebilir. Ayrıca malın cinsine göre de seçim yapılabilir. Mesela bir gıda ürünü veya yanıcı maddeyse, hacmine ve ağırlığına uygun olarak tercihte bulunulabilir. Aynı zamanda yük paketinin derinlik ve genişlik ölçüleri de bu makinaların uygun olup olmadığını belirlemede önemli. 1 ila 8 ton arası yükleri kaldırma kapasitesine sahip reach truck kullananlar, farklı alanlarda bu makinayı tercih edebilir.

Reach Truck Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Birbirinden farklı özelliklere sahip çok sayıda reach truck bulunur. Bunlar kullanım alanı açısından farklı yerler hitap ettiği gibi fiyat olarak da oldukça değişkendir. Reach truck fiyatları pek çok faktöre göre değişiklik gösterir. Örneğin; yük taşıma kapasitesi fiyatların belirlenmesinde önemli bir faktör olarak öne çıkar. Yük taşıma kapasitesi arttıkça fiyatta da artış görülür. Ayrıca farklı markalar tarafından farklı özelliklere sahip pek çok yan forklift üretilir. Bunların da fiyatları oldukça değişkendir; çünkü üretici firmaların kullandığı materyallerin kalitesi farklıdır.

Reach trucklar, çeşitli yakıt tipleri ile çalışır. Akülü – elektrikli ya da dizel gibi farklı yakıt tipleri ile çalışan modeller bulunur. Bu da fiyatların belirlenmesinde önemli bir faktördür. Kullanım alanınıza ve ihtiyacınıza göre yakıt tipi seçiminde bulunabilirsiniz. Reach truck yorumları, bu aracın iş alanlarında önemli görevleri yerine getirdiği yönünde kullanıcıların olumlu görüşlerinden oluşur. Forklift çeşitleri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.