• 1
  • /
  • 6

Teleskobik Yükleyici

Teleskobik yükleyici; birden çok aracın özelliklerinin tek bir makinada toplandığı çok yönlü ergonomik bir araçtır. Traktör, forktlif, vinç, kazıcı ve taşıyıcı gibi tüm işleri tek başına yapan teleskobik yükleyiciler her iş alanında kullanılmaktadır.

Teleskobik Yükleyici Kullanım Alanları

Kullanım alanlarının çeşitliliğinden dolayı teleskobik yükleyicilerin sayısı ülkemizde hızla artmaktadır. Her türlü zorlu arazi koşullarında rahatlıkla kullanılan araçlar, iş verimliliği bakımından son derece fayda sağlamaktadır. 4x4 modelleri ile tarım ve hayvancılık alanında da sıkça kullanılır. Büyük besi çiftliklerinde yem karma, taşıma, süpürme, kanal açma-yükleme ve vinç olarak teleskopik yükleyici kullanılır.

Teleskobik Yükleyici Avantajları

Hemen hemen her alanda kullanılabilen, çeşitli ataşmanlarla değişik araçlara dönüşen bu yükleyiciler yakıt bakımından son derece ekonomiktir. Aynı zamanda servis hizmetleri de çok uygun olduğu için en çok tercih edilen iş makinaları arasına girmiştir. Ayrıca en önemli avantajı, kullanım süresinde kendini amorti etme zamanı çok kısadır. Bu da müşteri açısından son derece önemli bir avantajdır. Amortisman süresinin kısa olmasının nedeni aracın birçok iş makinasının yaptığı işi tek başına yapabilme kabiliyetidir.

Teleskobik Yükleyici Çeşitleri

Kaldırma kapasiteleri, uzunluk ve motor güçlerine göre değişiklik gösteren çeşitleri vardır. 4x2 modelleri olduğu gibi 4x4 modelleri de zorlu araziler için üretilmiştir. Kabinli ya da açık modelleri de mevcuttur. Ayrıca kol uzunluklarına göre de değişik çeşitleri vardır.

Teleskobik Yükleyici Özellikleri

Teleskobik yükleyici özel kılan değişik iş alanlarından yer edinebilme özelliğidir. Değişik ataşmanlarla değişik iş makinalarının yaptığı işleri yapabilmesi araca özel bir ayrıcalık katmaktadır. Forktlif, traktör, vinç, kazıcı gibi birçok ataşmanlarla değişik kimlik kazanma özelliği olan bir araçtır. 3 metreden 30 metreye kadar uzanan kolu her türlü çalışma alanlarında iş yapma özelliğine sahiptir

Teleskobik Yükleyici Kullanımı

Teleskobik yükleyici kullanımı son derece kolay ve basittir. Diğer ağır iş makinalarında istenen özel ehliyetler teleskobik yükleyicilerde istenmez. Herkesin her ehliyet sahibinin kullanabileceği kadar basit bir kullanımı vardır. Burada önemli olan kullanan operatörün emniyet kuralların azami dikkat göstermesidir.

Teleskobik Yükleyici Seçimi

İş makinaları alımlarında dikkat edilmesi gereken bazı ön koşullar vardır. Kurumsallaşmış bir işletme iş makinası alacağı zaman işe göre, ihtiyaca göre makina seçimi yapar. İşin şekli, makinanın çalışma alanı ve kapasitesine uygun olmalı. Aksi durumlarda işletmelerde verimlilik düşer ve amortisman süreleri uzar. Önemli olan alınan iş makinasında maksimum fayda elde etmektir. Çok yoğun olmayan iş için yüksek kapasiteli aracı alınması yakıt, servis ve kullanım giderlerini ciddi boyutlarda artırır. Tüm bu nedenlerden dolayı ihtiyaca göre araç tespiti hayati önemdedir. Teleskobik yükleyicilerde seçim çok karmaşık değildir. Burada önemli olan ihtiyaç duyulan aracın kapasitesidir. Bu seçim doğru yapıldığında isabetli bir seçim yapılmış olur.

Teleskobik Yükleyici Fiyatları

İş makinası sektöründe sürümü olan, en çok rağbet edilen iş makinası teleskobik yükleyicidir. Satış sonrası verilen eksiksiz servis hizmetlerinden dolayı kullanıcıların sıkıntı yaşamaması yükleyicinin talebinde artış meydana getirmiştir. Bu talep fiyatlarda da bir istikrar sağlamıştır. İş makinalarından en uygun fiyat teleskobik yükleyicilerin fiyatıdır dense abartılmış olmaz. Orta büyüklükteki her işletmenin kolayca sahip olabileceği düzeyde fiyatları vardır.

Tarım ve hayvancılık alanında son yıllarda en çok kullanılan makina teleskobik yükleyicilerdir. Hayvancılığa verilen teşviklerin dahilinde alınabildiği için tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanların arasında artık traktör kadar rağbet görmektedir. Yaptığı işler göz önüne alındığında teleskobik yükleyici fiyatları çok makul seviyelerde olduğunu söyleyebiliriz.