TEMİZLİK MAKİNALARI

Endüstriyel temizlik ekipmanları, depolar, fabrikalar, enerji santralleri, diğer benzer şantiyeler, hastaneler ve laboratuvarlar gibi kuruluşlar için tasarlanmış ağır hizmet ekipmanını ifade etmektedir.Endüstriyel temizlik makinaları, geniş alanları ve yüzeyleri hızlı ve verimli bir şekilde temizlemek üzere dizayn edilmişlerdir. İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde temizlik ve dezenfeksiyona olan önem artmıştır. Bu durum da temizlik makinalarına duyulan ihtiyacın artmasıyla sonuçlanmıştır. Özellikle hastaneler, geniş ölçekli laboratuvarlar ve gıda üretim tesisleri gibi temizliğe oldukça dikkat edilmesi gereken kuruluşlar için profesyonel temizlik makinaları ve eğitimli temizlik personelleri vazgeçilmezler arasındadır.

Temizlik Makinası Çeşitleri

Temizliğin yapılacağı kuruluşun / alanın türü ve büyüklüğüne ilaveten temizlenmesi gereken kontaminantların neler olduğuna bağlı olarak temizlik prosedürü ve endüstriyel temizlik makinası çeşidi farklılık gösterecektir. Bununla beraber endüstriyel temizlik anlamında vazgeçilmez bazı makinalar bulunmakta olup genellikle bunlara her sahada ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin zemin süpürme makinası, buharlı temizleme makinası, basınçlı yıkama makinası ve yer temizleyiciler bu makinalardan bazılarıdır. Esasen temizlik ekipmanı terimi çok geniştir. Basınçlı temizleyiciler, süpürücüler, elektrikli süpürgeler ve parlatıcılar gibi ekipmanlar arasında seçim yapmak oldukça önemlidir. Basınçlı temizleyiciler, lekelerden ve kirlerden kurtulmak için yüksek güçlü buhar kullanan makinalardır. Özellikle duvarlar, teraslar ve yürüyüş yolları gibi beton bölgelerin temizlenmesi için idealdirler. Genel olarak arabaları, kamyonları ve karavanları temizlemek için kullanılabilirler. Basınçlı temizleyiciler çeşitli şekil ve boyutlarda karşımıza çıkabilmektedir. Ayrıca ticari mutfakların yağını temizlemek için idealdirler. Endüstriyel temizlik için bir sonraki temel araç süpürücülerdir. Bunlar, makinanın ön kısmının altına yerleştirilmiş bir döner süpürme başlığına sahip büyük makinalardır. Bir süpürücü, ticari bir süpürücüde oturan ve cihazı yönlendirmek için bir sürüş tekerleği kullanan bir sürücü tarafından kontrol edilir. Bunlar özellikle büyük bir ticari yerin dışındaki kaldırım gibi geniş açık alanların veya yolların temizlenmesi için kullanışlıdır. Halı temizleyiciler de sıklıkla ihtiyaç duyulan bir diğer temizlik makinası çeşididir. Bu temizleyiciler, neredeyse tüm halı alanlarındaki inatçı lekeleri çıkarma özelliğine sahiptir. Halıları değiştirmeye gerek kalmadan çıkması zor lekeleri çıkarmak için en iyi makinalardan biri oldukları için temizlik söz konusu olduğunda sıkça akla gelmektedirler. Yıkayıcılar ya da elektrikli yıkama makinası ise sert zeminli bölgelerdeki lekeleri temizlemek için tasarlanmışlardır. Ahşap veya mermer döşemeye sahip büyük ticari binalarda kullanım için idealdirler. Ya oturarak ya da elde taşınır formları mevcuttur. Seçilecek tür, temizlemeniz gereken bölgenin boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Parlatıcılar ise ticari temizlik söz konusu olduğunda bir başka önemli ekipmandır. Parlatıcılar, kirli bir sert zemini zamanında yepyeni bir hale getirebilirler. Parlatıcılar genellikle üniversiteler, okullar, müzeler ve hastaneler gibi kurumlarda kullanılmaktadır. Sit-on tipte parlatıcılar daha geniş alanlar için mükemmelken, el tipi parlatıcılar nispeten küçük alanlarda kullanılabilmektedir. Tüm bu endüstriyel iş makinalarından hangisini tercih edeceğiniz temizlik makinaları fiyatları ve kuruluşunuzun temizlik ihtiyacına göre değişiklik gösterecektir.

En Yaygın Temizlik Makinası: Endüstriyel Yer Süpürücüler

Endüstriyel elektrikli süpürgeler ya da diğer bir adıyla zemin süpürme makinası, ev tipi elektrikli süpürgelerden önemli ölçüde daha güçlüdür. Ulaşılması zor alanlar da dahil olmak üzere çeşitli yüzeyleri temizlemenizi sağlayan bir dizi özelliğe sahiptirler. Örneğin, bazı elektrikli süpürgeler, kiri ve tozu ortadan kaldırmak için su ve diğer sıvıları emme arasında geçiş yapmanızı sağlayan ıslak ve kuru bir işleve sahiptir. Cıva, asbest ve küf gibi diğer zehirli maddeleri tutabilen endüstriyel temizlik ekipmanı nedir diye soracak olursanız filtreli elektrik süpürgesi cevabını alacaksınız. Bu temizleme ekipmanı, tehlikeli alanların hızlı ve ekonomik bir şekilde temizlenmesi için en ideal olan endüstriyel temizlik makinasıdır.

Hijyen Dostu Buharlı Temizleyiciler

Kaliteyi olumsuz etkilemeden alet ve cihazları temizleyebilen ve hijyen sağlayan endüstriyel temizlik ekipmanları buharlı temizleyicilerdir. Bu temizleyiciler patojenlerden ve zararlı mikroorganizmalardan kurtulmak için yüksek sıcaklıkta buhar kullanmaktadırlar. Buharlı temizleyiciler özellikle yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanışlıdır çünkü mutfak aletleri ve ekipmanlarının, paslanmaz çelik yüzeylerin, bantların ve konveyörlerin ve diğer pek çok şeyin hijyenik temizliğini sağlamaktadırlar. Ayrıca kayma ve düşme riskini ortadan kaldırmak için yüzeylerin anında kurumasına da katkı sağlarlar.